www.rama.net.ua / Новини / Новини Олександрії / 2006 / Лютий / Сказ не спить

Заволати!

Сказ не спить

1 лютого 2006

Сказ - невиліковна вірусна хвороба, що передається людині та домашнім тваринам з природних осередків сказу через укуси та обслинення скаженими хижаками (лисицями, єнотовидними собаками, кішками, щурами, борсуками, кажанами, їжаками).

Сказ не спить

Відомі непоодинокі випадки сутички скажених лисиць із домашніми тваринами та людьми. Залишаючи ліси, вони прямують до приміських територій у пошуках їжі, таким чином розповсюджуючи хворобу. Вони виділяють збудник зі слиною.

Розмножуючись у клітинах головного мозку, вірус спричиняє глибокі запалення та зміни в його тканинах. Останнім часом зустрічається нетиповий перебіг сказу, без виразного прояву стадійності, з постійним або тимчасовим паралічем.

Клінічні ознаки: хвороба проявляється, як мінімум через 7 діб. Інкубаційний період триває 3-6 тижнів, інколи до року, що великою мірою пов’язано з місцем та характером укусу: чим багатша на нервові елементи тканина, глибока рана і ближча до голови, тим коротший інкубаційний період. Збудник сказу рухається повільно, долаючи 1 см. нервових волокон за 1 год.

Щоб дізнатися більше про ситуацію щодо сказу тварин, а особливо лисиць, я вирішила звернутися до головного інспектора Олександрійського району з ветеринарної медицини Лум’яника Станіслава Васильовича.

- Чи є в нашому районі випадки сказу тварин?
- За минулий 2005 рік спостерігалась найбільша кількість випадків сказу. Ось, наприклад, якщо у 2001 був 1 випадок, 2002 - 6 випадків, 2003 - 1 випадок, 2004 - 1 випадок, то в 2005-му, аж 8 випадків. З них 6 випадків сказу диких лисиць, одна кішка і одна корова. З цих восьми 2 смертельні!

Першою жертвою став чоловік 38 років. Йшовши з роботи він зустрів гиденьке кошеня, яке взяв додому, пригрів та нагодував. Граючись з кошеням, воно його пошкрябало. Пройшло 2 місяці і 15 днів. Цього чоловіка було ізольовано від людей у спеціальній камері. Його тримали 8 днів. Це трапилось у лікарні м. Новоукраїнки. Він жив у камері мов у клітці, кидався на двері, дерся на стіни, гриз грати, після чого помер.

В тому ж районі стався інший випадок. Жінка йшла по вулиці ввечері, сутеніло. Її покусав собака. Коли вона звернулася до лікарні, то сказала, що її вкусив собака сусідки. Ми поспостерігали за цією собакою 10 днів. Вона виявилася здоровою. Та повернемось до жінки, за правилами їй зробили спеціальні щеплення. Та пересвідчившись, що собака здоровий відпустили її додому. Але жінка обдурила сама себе. Через 2 міс. 8 днів вона захворіла на сказ. Перед тим, як її ізолювали, вона розповіла, що її вкусив собака, схожий на лисицю. Через 6 днів вона померла. Ані скаженого собаку, ані лисицю не було знайдено.

А в червні 2002 року, в Олександрійському районі померла дівчинка 11-ти років. Її пошкрябала кішка. Спочатку ніхто нічого не підозрював. Пізніше вона двічі зверталася до лікарні зі скаргами на біль у горлі. Та лише викликавши досвідченого інфекціоніста з Кіровограда, їй було встановлено страшний діагноз – сказ! Ця хвороба в дівчинки протікала в абортивній формі, тобто з нехарактерними ознаками. Після ізоляції, через 3 дні вона померла.

За способом свого життя лисиці є розповсюдниками. Помічено, що коли кількість лисиць перевищує норму, яка становить 0.5-1 голова на 1 тис. гектарів угідь, то починається епідемія сказу.

- А що є фактором перенесення хвороби?
- лисицям не вистачає їжі, вони починають битися. Так, як вони харчуються польовими мишами, то заражають мишей, яких може зловити кіт і т.д. Або голодні тварини йдуть в село. Там ловлять курей, можуть покусати собаку, або навпаки. Ось у Головківці собаки загризли таку лисицю.

За законом, якщо лисиця забігла у двір і покусала собаку, то собаку потрібно вбити та спалити, якої б породи він не був та скільки б не коштував, якщо щеплення проти сказу до цього моменту зроблено не було. А якщо собака щеплений, то ми робимо додаткові щеплення з лікувальною метою. Це робиться безкоштовно, тобто за державний кошт.

Ось ще один випадок. 11.10.05 р. у Протопопівці лисиця забігла у двір і покусала собаку. Собаку вбили.

- Чи значить це, що у епідемії сказу винні дикі лисиці?
- згідно документа, що надав Ніколенко Іван Олександрович на 10.01.06 р., кількість лисиць становить 0.8 на 1000 га угідь. Можу зазначити, що він офіційно бреше! Тому, що насправді їх набагато більше. Селяни стикаються з ними дуже часто і кажуть: «Вони пішки по селу ходять».

- А скільки випадків сказу за минулий рік зареєстровано по всій території України?
- 1300 випадків.

- Які ж заходи вживаються, щоб запобігти поширенню епідемії, особливо в районах, де накладено карантин?
- На сьогодні організовано групи відстрілу лисиць. За 2005 рік всього було відстріляно 108 лисиць, 55 бездомні кішки, 52 бродячі собаки та 1 вовк. Крім цього, кожен колектив мисливського угіддя зобов’язався відстріляти у сезон полювання не менше 10 лисиць.

- Які ще тварини хворіють на сказ?
- На сказ хворіють усі м’ясоїдні тварини, а також велика і мала рогата худоба. Ось у грудні у Костянтинівці на сказ захворіла корова, вона поводила себе спокійно. Саме тому сказ виявити іноді дуже важко. А в минулому році, в Сурганах корова здохла з очевидними ознаками сказу. Вона кидалась на людей, інших корів. Лабораторія підтвердила цей діагноз. Працівники діяли за правилами. Корову спалили, а тих, що перебували у стаді вакцинували.

Варто підкреслити, що 60 днів після вакцинації продавати молоко ЗАБОРОНЕНО!
Дуже багато селян нехтують цим золотим правилом, наражаючи усіх нас на небезпеку. Звичайно, це залишає їх без прибутку. Але таке молоко не можна вживати! Купуючи цей продукт на ринку потрібно цікавитись наявністю відповідних документів.

Це повинні бути
1. Довідка, що дається з місця проживання спеціалістом, який відповідає за певний район. В ній зазначається, що корова має відповідні щеплення і повністю здорова. (Таких спеціалістів у Олександрійському районі 58).
2. Довідка, що видається безпосередньо на ринку, про якість продукції.

- Чи можна бути на 100% впевненим у своїй безпеці, якщо твій собака має таке щеплення?
- якщо виробляється 83%-ий імунітет, то таку вакцину можна вважати просто супер! Але це все одно не 100%.

- Який останній випадок сказу ви бачили на власні очі?
- Це було у селі Бутовське. Власник корови запідозрив у тварини сказ. Ізолював її в окремий сарай. Сказ підтвердився. Корову було вбито і спалено.

- Яким чином тварину перевіряють на сказ, і чи можна вилікувати цю хворобу на початковій стадії?
- Сказ - хвороба невиліковна. Якщо є підозра, ось наприклад вас покусала лисиця, то цю тварину відшукують, вбивають, дістають мозок і відправляють на люмінесцентну мікроскопію в кіровоградську лабораторію. В минулому році, якщо підтверджувався сказ, то ми заражали 6 мишок, 3 у верхню губу, щоб відстань до мозку була невеликою. Так раніше можна дізнатися, чи ця тварина дійсно скажена чи ні.

- Яку першу допомогу потрібно надати людині, що булла покусана твариною із підозрою на сказ?
- Перше, що необхідно зробити - промивати рану господарським милом під проточною водою не менше 10 хвилин, обробити її антисептиком - 70% спиртом чи зеленкою. А потім обов’язково звернутися до лікаря. Повідомити, якою твариною було скоєно напад. З лікарні буде повідомлено санстанцію, яка потім повідомляє службу райдержветмедицини. А ми, спостерігаємо та досліджуємо тварину.

- А що б ви порадили власникам собак і котів? Як вберегти їх від сказу?
- Всім, хто тримає домашніх улюбленців, необхідно робити щеплення. Котам з 6-ти місяців, а собакам з 3-х місяців. Цим ви зменшуєте ризик захворювання.

Щодо ситуації у м. Олександрії, інформацію надав лікар олександрійської державної лікарні ветеринарної медицини Кловак Олександр Олексійович.

Він зазначив, що на території міста останні випадки сказу були зареєстровані у 2004 році.
29.03.04 р. Це сталося по вул. Дзержинського, 8. Вчителька намагалася дістати чорного кота, який заліз під ліжко. В результаті чого вона звернулась до ветеринарної лікарні з проханням дослідити труп тварини. Сказ був підтверджений лабораторією.
27.01.04 р. Вул. Радянська, 59. Було зареєстровано собаку, віком 6 міс. Чорно-коричневої масті.
Після цих випадків люди почали звертатися за щепленнями частіше.

За 2005 рік зареєстровано 825 коти та 1516 собак, яким зробили щеплення. Ця вакцина є дуже важкою для сприйняття організмом, так як виготовляється з мозку вівці. Тому у багатьох випадках організм людини дає алергічну реакцію. Тоді ми вводимо вакцину від стовбняка.

А в Олександрії за 2005 рік випадків сказу зареєстровано не було. Тож можна не турбуватись – запевнив Олександр Олексійович.

Підведемо підсумки!


Територія Олександрійського району складає 187000 га, якщо на 1000 га припадає 0,8 лисиць, то їх кількість приблизно складає 150. Так, як за даними звіту, що надав голова президії олександрійської районної організації УООР Ніколенко І.О, на 10.01.06 р. можемо дізнатись, що в зв’язку з епідемією сказу червоної лисиці, на деякі території Олександрійського району накладено карантин. Тож перед нами постає запитання, чого ж боятись більше – пташиного грипу, жертвами якого стали лише двоє по всій території України. Чи сказу, внаслідок якого маємо 2 жертви лише на території нашого району? Будьте обережні, контактуючи з незнайомими тваринами на вулиці. Сказ - хвороба невиліковна! Пам’ятайте про це!

Шульгіна Альона

Додати свій коментар

Ваше ім’я:
E-mail:
Коментар:

Коментарі читачів

Вербенюк Олександра

У статті зазначалося, що в червні 2002 року, в Олександрійському районі померла дівчинка 11-ти років яку пошкрябала кішка і що ця хвороба в дівчинки протікала в абортивній формі, тобто з нехарактерними ознаками хвороби, після чого дівчинка померла. Саме трактування виразу: абортивна форма сказу, я вважаю не вірним, так як абортивна форма це загибель вірусу і виживання ураженої клітини, тобто самовиліковування організму, яке просто не може (я так вважаю) відбутися при сказі, тому що сказ завжди закінчується летально, якщо вчасно не застосувати антирабічну сироватку.

Сiчень 2006 Лютий 2006 Березень 2006
пнвтсрчтптсбнд


1 2 3 4
5
6 7 8 9 10
11
12
13 14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25 26
27
28

Copyright © Радіо Маяк 2011

Зворотній зв’язокОбмеження відповідальностіПро сайт


Алеевка ;-)